Systemy automatyki budynkowej - inteligentny dom


Nie jest tajemnicą, że nowoczesny dom swoją "inteligencję" zawdzięcza właściwie zaprojektowanym, ściśle współpracującym instalacjom budynkowym tworzącym jednolity i kompletny system którego podstawowym celem jest zapewnienie użytkownikom komfortu i bezpieczeństwa przy możliwie najniższych kosztach eksploatacji. I nie ma większego znaczenia jaka technologia zostanie użyta do wykonania instalacji. Co więcej, projektanci systemów automatyki świadomie używają różnych technologi w ramach projektowanego rozwiązania dla osiągnięcia optymalnych wyników. Jednym z częściej spotykanych połączeń jest stosowanie rozwiązań PLC/HMI lub PLC wspieranych urządzeniami KNX/EIB - te ostatnie nazywane są hybrydowymi. W obu tych rozwiązaniach sterownik PLC pełni rolę niezależnie pracującej jednostki centralnej a interfejsem komunikacyjnym jest wizualizacja wykonywana w oparciu o panele HMI lub tzw. home serwery KNX/EIB. Najczęściej też do komunikacji wykorzystywane są tablety i smartfony co powoduje, że te niewielkie urządzenia stają się centrami dowodzenia całego obiektu, i to bez względu na jego rozmiary czy poziom skomplikowania instalacji, a to co kiedyś wymagało wielu czynności i "biegania" po obiekcie teraz można wykonać kilkoma kliknięciami bez ruszania się z fotela. Takie rozwiązanie powoduje, że sterowanie wentylacją, klimatyzacją, systemami SSWiN i CCTV, pompami ciepła czy kotłami gazowymi pochodzącymi od praktycznie dowolnych producentów nie stanowi najmniejszego problemu.

 

... technologia PLC/HMI


Kontrolery PLC (ang. Programmable Logic Controller) w przeciwieństwie do sterowników dedykowanych są urządzeniami w pełni programowanymi. Oznacza to, że to programista poprzez napisanie programu sterującego pracą urządzenia decyduje o jego przeznaczeniu i funkcjonalności podczas, gdy w urządzeniach dedykowanych można jedynie dokonywać zmian zadanych parametrów pracy.
Panele HMI (Human/Machine Interface) są urządzeniami służącymi do komunikacji z zarządzanym obiektem/procesem. Komunikacja odbywa się za pomocą interfejsu graficznego, który umożliwia stałą kontrolę zarówno bieżącego stanu jak i zachowania obiektu. Wygląd interfejsu komunikacyjnego wraz z kształtem i zachowaniem się symboli graficznych zależą wyłącznie od projektanta grafiki oraz programisty odpowiedzialnego za przygotowanie interfejsu.
Takie połączenie urządzeń pozwala na stworzenie rozwiązania całkowicie dopasowanego do indywidualnych wymagań użytkownika.

 

... standard KNX/EIB


KNX/EIB to dynamicznie rozwijający się, ogólnoświatowy standard otwarty automatyki budynkowej wspierany przez ponad 400 producentów urządzeń i osprzętu elektroinstalacyjnego na cały świecie zrzeszonych w ramach jednej organizacji - KNX Association. W przeciwieństwie do systemów PLC, KNX/EIB są zdecentralizowanymi systemami automatyki budynkowej opartymi o dedykowane do konkretnych zastosowań urządzenia, a komunikacja w ramach systemu odbywa się bezpośrednio pomiędzy urządzeniami. Istotna różnica pomiędzy systemami polega na tym, że każde urządzenie posiada z góry ustalony sposób działania, a praca projektanta rozwiązania sprowadza się do sparametryzowania za pomocą specjalistycznego oprogramowania ETS dostarczonych przez producentów plików konfiguracyjnych i ich wgranie do urządzeń. 

 
 

MajorDomus CS jest nowoczesnym systemem automatyki budynkowej zaprojektowanym i wykonanym w technologi PLC/HMICloud, a projektowanie i wykonawstwo rozwiązań automatyki budynkowej w oparciu o platformę MajorDomus CS stanowi podstawę naszej działalności.

 

Szczególną wagę przywiązujemy do zarządzania komfortem cieplnym ze względu na fakt, że właściwie zaprojektowana i wykonana instalacja sterująca poszczególnymi urządzeniami centralnego ogrzewania, CWU czy wentylacji mechanicznej stanowi nie tylko o poprawnej pracy systemu rozumianego jako całość, lecz przede wszystkim przesądza o kosztach oraz komforcie eksploatacji obiektu i w przypadku budynków pasywnych (zeroenergetycznych) nabiera kluczowego znaczenia.


                                 więcej ...

 
Całości dopełniają klasyczne rozwiązania automatyki budynkowej (sterowanie roletami, oświetleniem, bramami, SSWiN kontrola dostępu itd.) z systemami inteligentnego oświetlenia (drogi wewnętrzne, parkingi itp.) oraz wizualizacji pracy obiektu bez których system tzw. "inteligentnego budynku" nie mógłby istnieć.

Maksymalnie uproszczona struktura, brak dedykowanych sterowników oraz intuicyjna obsługa systemu sprawiają, że jest to narzędzie przyjazne dla każdego instalatora i użytkownika.
                               więcej ...

 

W przypadku klasycznych rozwiązań automatyki najważniejszą z cech jest możliwość stworzenia całkowicie zindywidualizowanego rozwiązania - zarówno pod względem funkcjonalności jak i interfejsu graficznego. W takim przypadku cała funkcjonalność jest ustalana indywidualnie, a wizualizacja jest tworzona w oparciu o indywidualny projekt, dostarczany najczęściej przez klienta. Dotyczy to nie tylko ogólnej szaty graficznej ale również wszystkich ikon sterujących i symboli graficznych. Takie podejście pozwala tworzyć rozwiązania przeznaczone nie tylko na rynek automatyki budynkowej, ale również szeroko rozumianej automatyki sterującej i kontrolno-pomiarowej mającej zastosowanie w innych sektorach gospodarki np. w budownictwie kubaturowym, rolnictwie czy sadownictwie. 

                               więcej ...