Jak powstaje Smart Home?

Systemy automatyki budynkowej charakteryzują się tym, że wiele pierwotnie przyjętych założeń można skorygować na etapie programowania i eksploatacji. Jest to ich ogromna, choć często niedoceniana zaleta. W praktyce kluczem do sukcesu jest poprawnie wykonana struktura okablowania, gdyż zapewnia możliwość sterowania praktycznie każdym urządzeniem. Nie oznacza to wcale, że brak okablowania wyklucza takie możliwości. Mamy przecież do dyspozycji coraz szybciej rozwijające się technologie bezprzewodowe.
Dlaczego zatem kabel jest lepszy? Dlatego, że jest "pewniejszy". W praktyce oznacza to:
  1. stabilną pracę systemu,
  2. mniejszą bezwładność,
  3. znacznie większe bezpieczeństwo,
  4. znacznie większe możliwości integracji z urządzeniami zewnętrznymi.
Czasem jednak zachodzi konieczność zastosowania połączenia bezprzewodowego. Jest to normalne działanie, ale w naszej opinii należy ograniczyć je do niezbędnego minimum, projektując strukturę systemu w technologii kablowej, a w technologii bezprzewodowej wykonując np. rozbudowę o "przeoczone" urządzenia.
I chociaż wykonanie instalacji systemu automatyki budynkowej nie jest procesem trudnym, to warto wiedzieć jakie etapy wchodzą w jego skład i jaką mają wagę w całości procesu.

1. Wizja lokalna i doradztwo


Jest to jeden z najważniejszych etapów, gdyż z jednej strony pozwala inwestorowi dokładnie zrozumieć na czym polega tzw. inteligentny dom, a z drugiej poznać i sprecyzować jego potrzeby i oczekiwania.

2. Koncepcja i wycena


Stworzenie koncepcji całego rozwiązania jest o tyle istotne, że umożliwia przekucie pomysłów i wyobrażeń na konkretne rozwiązania, które można zaprojektować i wycenić.

3. Projekt i uzgodnienia


Projekt wykonawczy pozwoli wykonać instalację bez niespodzianek, przygotuje do programowania i integracji oraz umożliwi stworzenie dokumentacji powykonawczej.
 


4. Akceptacja projektu i wykonanie instalacji


Na tym etapie można wreszcie rozpocząć prace fizyczne. Efektem końcowym są wykonane instalacje: elektryczna, informatyczna i teletechniczna. Do tego pomiary i protokoły i można wykonywać tynki i posadzki.


5. Prefabrykacja i montaż szafy sterowniczej


Prefabrykacja szafy sterowniczej jest wykonywana u nas. Na obiekt zostaje dostarczona kompletna, zmontowana, uruchomiona i skonfigurowana. Tam dokonujemy podłączenia do wykonanej wcześniej instalacji.


6. Kompletacja, montaż i integracja urządzeń dodatkowych


To odpowiedni czas na zakup i montaż wszystkich urządzeń tworzących Smart Home, a także urządzeń i systemów dodatkowych jak np. telewizji dozorowej CCTV, systemu alarmowego, urządzeń LAN i WAN czy wideodomofonu.

 

7.  Programowanie i interfejs użytkownika


Pora na decyzję o tym jak powinien zachowywać się nasz dom - na tym etapie uzgadniamy i implementujemy szczegóły zachowania urządzeń. Obiekt dostaje nowe życie, a inwestor może cieszyć się nowym wymiarem komfortu.

8. Rozpoczęcie eksploatacji i zmiany w konfiguracji


Wszystko pięknie. Ale pomimo szczerych chęci w praktyce najczęściej nie udaje się za pierwszym razem  skonfigurować systemu tak, by spełniał wszystkie oczekiwania inwestora, a czasami te oczekiwania po prostu się zmieniają. My to doskonale rozumiemy i dlatego proponujemy, że po 60-90 dniach bezpłatnie dokonamy zmian w konfiguracji.

9. Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny


To najprzyjemniejsza część pracy. Dlaczego? Ponieważ nic nie robimy. Ale cały czas jesteśmy gotowi, bo gdyby coś niedobrego się stało, zawsze możesz na nas liczyć.