Automatyka w oparciu o systemy KNX/EIB


Systemy KNX/EIB to dobrze znany i uznany, szybko rozwijający się standard automatyki budynkowej. Posiada strukturę magistralną bez jednostki centralnej, a wymiana danych odbywa się bezpośrednio pomiędzy urządzeniami za pośrednictwem tzw. telegramów. Podobnie jak inne standardy pozwala na zarządzanie bez przeszkód wszystkimi funkcjami inteligentnego domu, a potencjalna rozbudowa nie stanowi żadnego problemu. Jest on niewątpliwie świetną alternatywą dla każdego systemu
automatyki budynkowej, lecz niekoniecznie systemem pierwszego wyboru. Nie wchodząc w szczegóły można śmiało powiedzieć że tak jak każdy system posiada swoje zalety (np. bogatą funkcjonalność czy na ogół świetnie dopracowane wzornictwo urządzeń klienckich), ale też i wady ( w tym wcale nie najmniejszą - koszty implementacji), a związku z tym zarówno zwolenników jak i przeciwników. 

Jeszcze całkiem niedawno świadomy inwestor szukając systemu automatyki budynkowej i analizując systemy KNX i PLC musiał wybrać jeden z nich. Dzisiaj na szczęście ten problem nie istnieje - można bez problemu je połączyć za pomocą specjalnych bram i korzystać z zalet obydwu, skutecznie omijając sporą część wad.


Ciekawszymi przykładami takich rozwiązań są:

- stosowanie home serwer'ów systemów KNX/EIB do zarządzania budynkami z automatyką wykonaną przy użyciu sterowników PLC,

- integracja systemów multiroom KNX/EIB z instalacjami opartymi o PLC,

- stosowanie wielofunkcyjnych paneli pokojowych KNX/EIB w instalacjach z PLC,

- stosowanie w systemach PLC specjalistycznych urządzeń KNX/EIB np. sterowników rolet, różnego rodzaju detektorów czy sterowników gniazd z pomiarem zużycia energii elektrycznej.