Klasyczna, energooszczędna kotłownia z kotłem gazowym

Jeszcze do niedawna ogrzewanie gazowe ze względu na koszty eksploatacji było postrzegane jako drogie i cieszyło się umiarkowanym zainteresowaniem. Sytuacji takiej sprzyjało bezkrytyczne podejście do kotłowni opartych na paliwach stałych. Sytuacja ta zmieniła się wraz ze wzrostem dbałości o środowisko oraz rozwojem technologii związanych ze spalaniem gazu. Obecnie kotły gazowe należą do grupy urządzeń nie tylko bardzo przyjaznych środowisku naturalnemu, lecz przede wszystkim wysokosprawnych, ekonomicznych i praktycznie bezobsługowych generatorów energii cieplnej. Niewątpliwą zaletą nowoczesnych kotłowni gazowych są relatywnie niskie koszty budowy przy niewielkich wymaganiach związanych z zajmowaną przestrzenią, jednak z punktu widzenia komfortu cieplnego najważniejszą zaletą kotłowni gazowych jest możliwość modulowania generowanej mocy cieplnej w dużym zakresie i krótkim czasie co w połączeniu z pełną sterowalnością wszystkich urządzeń (w tym samych kotłów) tworzących kotłownię oraz współpracą z każdym rodzajem dystrybucji ciepła (wysokotemperaturowe - np. grzejniki, niskotemperaturowe - np. podłogowe, mieszane) zapewnia wysoki komfort cieplny (zarówno dla ogrzewania jak i CWU) przy zachowaniu umiarkowanych kosztów eksploatacji.


Klasyczna, energooszczędna kotłownia z pompą ciepła

Pompy ciepła coraz częściej stanowią jedyne źródło ciepła zarówno dla potrzeb CO jak i CWU, wypierając z klasycznej kotłowni wszelkie dotychczas stosowane rozwiązania. Wynika to przede wszystkim z coraz lepszych parametrów technicznych, rosnącej niezawodności oraz spadających cen tych urządzeń przy jednoczesnym zapewnieniu podstawowego komfortu cieplnego. Nie bez znaczenia są również oszczędności eksploatacyjne jakie można osiągnąć przy prawidłowym doborze pompy oraz to, że wykorzystując odnawialne źródło energii, pompy są urządzeniami ekologicznymi, niezmiernie przyjaznymi środowisku naturalnemu. Wszystko to powoduje, że szybciej i łatwiej podejmujemy decyzję o potencjalnie wyższych kosztach związanych z inwestycją. Jeszcze lepiej wygląda cała sprawa, gdy działka nie ma doprowadzonego gazu i trzeba zarówno doprowadzić sieć gazową jak również wybudować przyłącze. W takiej sytuacji rezygnacja z ogrzewania gazowego (kocioł gazowy, budowa zasilania gazowego oraz przewodów kominowych) pokrywa praktycznie koszty inwestycji w pompę ciepła.



Istotną cechą nowoczesnych pomp ciepła jest możliwość wytwarzania chłodu i obniżania temperatury pomieszczeń w upalne dni. Co prawda nie jest to dobry pomysł w przypadku ogrzewania podłogowego (a nawet całkiem kiepski), ale już przy współpracy z wentylacją mechaniczną można obniżyć (lub podwyższyć zimą) temperaturę o kilka stopni Celsjusza, a najlepsze efekty zarówno w grzaniu jak i w chłodzeniu uzyskamy stosując klimakonwektory (tzw. fan-coil'e).

Ważnym aspektem przemawiającym za inwestycją w pompę ciepła jest możliwość praktycznie całkowitej rezygnacji z klasycznej kotłowni, gdyż możliwości montażowe, nowoczesny wygląd oraz kultura pracy nowoczesnych pomp ciepła sprawiają, że nic nie stoi na przeszkodzie by stanowiły one element wyposażenia garażu, pralni, czy korytarza, a nawet kuchni czy łazienki. Wygospodarowaną w ten sposób przestrzeń możemy przeznaczyć na ciekawsze cele.